Home » blog » 6 начини да го направите канцеларискиот простор визуелно привлечен.
  • Работно место
  • Канцеларии
3d render of modern office space in a building
30 јануари 2023
5 минути за читање

6 начини да го направите канцеларискиот простор визуелно привлечен.

Создавањето идеална работна средина е критично за удобна канцелариска атмосфера. Ентериерите на вашата канцеларија го создаваат расположението за вашиот простор со комбинирање на функционалноста и дизајнот.

Поминуваме голем дел од денот на работа и од клучно значење е нашата околина да не инспирира да бидеме продуктивни и задоволни. Непрегледениот работен простор може да ја намали вашата мотивација и продуктивност. Затоа CBS International е тука да понуди 6 едноставни совети за подобрување на вашиот канцелариски простор за зголемување на продуктивноста.

  1. Ергономски дизајн

Пред да ја декорирате вашата канцеларија, разгледајте ги различните стилови на работа и потребите на вработените. Некои можеби претпочитаат биро со облик на буквата L за наизменично да се менуваат задачите, додека други може да се одлучат за класично биро. Направете простор кој одговара на стилот на работа на секој поединец.

Ергономскиот дизајн опфаќа повеќе од мебелот и вклучува визуелни и аудио елементи. Традиционалното канцелариско осветлување може да предизвика оптоварување на очите и да создаде отсјај на компјутерските екрани. Осигурајте се дека осветлувањето не е премногу грубо, но сепак овозможува ефикасна работа.

Office Space with green on Top

 

  1. Минималистички пристап

Натрупаниот простор може да доведе до натрупан ум, па затоа е неопходно мебелот да се сведе на минимум. Создадете чиста и инспиративна средина за да го започнете вашиот работен ден со фокус. Избегнувајте натрупување хартии и материјали на вашата работна маса и наместо тоа имплементирајте организирани решенија за складирање. Изберете елегантен мебел наместо тешки и гломазни парчиња за да одржите уреден изглед.

Minimalist approach of office space

  1. Шема на бои

Одберете ги боите внимателно кога ја декорирате вашата канцеларија. Некои бои можат да го подигнат вашето расположение и да ја зголемат продуктивноста, додека други можат да направат да се чувствувате ниско и демотивирано. Сивата, беж и белата може да создадат досадна и мрачна атмосфера, додека зелените и сините промовираат фокус и ефикасност.

Green Office interior

Жолтата е светла боја која ја зголемува самодовербата. Иако цела соба од жолта боја може да биде огромна, добро поставен акцентен ѕид во вистинскиот амбиент може да инспирира страст и да го подобри вашето расположение. Размислете да ја имитирате шемата на бои на вашиот бренд, но одлучете се за посветли нијанси за боите на бојата.

Touch of yellow in an office space

  1. Осветлете го просторот

Лошото осветлување може да направи да се чувствувате уморни и мрачни. Обезбедете доволно осветлување во вашата работна област, вклучително и поставување на бироа во близина на прозорците за да ја максимизирате природната светлина. Користете проѕирни завеси наместо тешки ролетни за да дозволите природна светлина да влезе во просторот.

Extra Ligting in an office space

Традиционалните флуоресцентни канцелариски светла може да се исцедат, па дури и да предизвикаат главоболки. Размислете за користење на блескаво светилки, бели LED светла и светилки за да ја осветлите вашата канцеларија.

LED Lighting to decorate the space

  1. Внесете природа

Вградувањето на растенијата во вашата канцеларија може да донесе живот и свежина во просторот.

greenery makes office beautiful

За поголеми канцеларии со пристап до природна светлина, одлучете се за постројки. Ако работите во кабина, користете го ѕидниот простор за да ги обесувате растенијата. Ако имате ограничен простор на вашата маса, земете ги предвид малите сукуленти и цвеќиња за да го декорирате вашиот работен простор.

modern office with plants inside

 

  1. Стручна помош

Украсувањето на вашата канцеларија самостојно може да биде предизвик, затоа не двоумете се да побарате стручен совет. Вештиот дизајнер на ентериер може да помогне во планирањето на ергономски простор кој одговара на вашите потреби.

Искористете ги предностите на CBS International Commercial Design Consulting за персонализиран дизајн план за вашата канцеларија. CBS International нуди беспрекорни решенија за вашите канцелариски ентериери.

Имањето работен простор кој е удобен и инспиративен е важен за успешен работен ден. Користете ги овие совети кога ја украсувате вашата канцеларија за да создадете простор што ќе се чувствува како дома.

Прочитај останато
Не можете да го најдете тоа што го барате?

Наши Клиенти