Home » blog » Трендови на бои во дизајнот на ентериер во 2023 година
  • Совети
Color Trends
06 јули 2023
9 минути за читање

Трендови на бои во дизајнот на ентериер во 2023 година

Најновите трендови за внатрешен дизајн укажуваат на една иста работа - сè повеќе се движиме кон повеќе бои во нашите ентериери, бидејќи тоа има значително влијание врз нашето расположение и благосостојба

Најважните трендови на бои во дизајнот на ентериерот отсекогаш биле посветени на целта просторот за живеење во кој поминувате поголем дел од денот да стане ваше засолниште, да ве исполни со позитивна енергија и да донесе мир и радост на сите членови на семејството. Ги прашавме експертите – дизајнери на ентериер и тие ги избраа боите кои на ѕидовите во просторот им даваат повеќе од само естетика. Иако се работи за палета на богати нијанси на бои кои се инспирирани од природата, сите тие придонесуваат внатрешноста во која се наоѓате да се доживее како топло, пријатно место за одмор, кое промовира добро расположение и повисоко ниво на внимание на личноста, што ги прави суштински елемент на ентериерот.

Во 2023 година, очекувајте да почнете да гледате враќање во подраматични нијанси. По неколку години во кои мирните зелени, нежни розови и студени неутрални бои помогнаа да се создадат помирни ентериери во домот и доминираа трендовите на декор, луѓето ќе почнат да предизвикуваат чувства на моќ, богатство и ентузијазам. Се очекува дека смелите нијанси на бои со многу живост и сила ќе бидат вистинскиот избор, бидејќи ќе внесат допир на спокојство и позитивни чувства во внатрешноста.

1. Топли неутрали

Употребата на топли неутрални промовира здравје и леснотија. Друг плус е тоа што тие се прилагодливи на широк спектар на естетика. Оваа нијанса може лесно да се прилагоди со вградување на дополнителни нијанси, ткаенини, форми и материјали.
warm neutrals colors in interior design

2. Мекоста на розевата

Оваа година, 2023 година, гледаме многу розова комбинација со други бои. Тоа е прекрасен акцент кој работи со сè, од темно сина до светло неутрална боја. Големата предност е што можете да ја изберете розовата нијанса која најмногу одговара на вашиот сензибилитет, а може да варира од нежно руменило до магента што вреска.
pink sofa

3. Различни нијанси на кафеаво

Луѓето сакаат да внесат топлина во своите домови, како и да додадат виталност во просторот. Бидејќи кафеавата боја е земјен тон, ни дава чувство на стабилност и поблиски врски со природниот свет. Луѓето сакаат да внесат топлина во своите домови, но исто така сакаат да додадат виталност, а кафените можат да помогнат местото да се чувствува и пријатно и енергично.

Modern Appartment with brown colors

4. Нежна виолетова

Експертите за дизајн се согласуваат дека бојата на лавандата доживува ренесанса и ќе стане популарен тренд во дизајнот на ентериер во 2023 година. Често се дефинира како боја на лаванда, а нежноста и мекоста на виолетовата ја прават смирувачка боја, поради што сè почесто ја гледаме во спалните соби. Оваа мека боја, кога е споена со луксузни украси, може да направи вашиот дом да изгледа навистина уникатно и убаво. Катчето за читање со оваа боја би било вистинското место за релаксација.
Lavander - purple bedroom design

5. Ултрамарин сина

Еден од претстојните трендови е ултрамаринот – богата, светла сина боја во сите нејзини нијанси. Тоа е нијанса која е жива, високо концентрирана и луксузна. Оваа боја се препорачува да се користи во дизајнот на ентериерот во комбинација со бела, сива, нежно виолетова, црна или некоја друга нијанса на сина боја. Тие се совршено координирани, што овозможува создавање на елегантен, провокативен и самоуверен простор.
ultramarine blue color design

6. Румена малина боја

Се вели дека Raspberry Blush е доминантната смела боја во 2023 година. Оваа живописна црвена портокалова изобилува со карактер и советот на дизајнерот на ентериер е да го испробате овој брилијантен тон на боја на ѕидовите на дневната соба за да добиете жив, пријатен и привлечен изглед. . Ако сè уште не сте подготвени да ги обоите вашите ѕидови во црвена боја, размислете за користење на оваа боја за да му дадете храбар нов изглед на истрошеното парче мебел или да направите впечатлив уметнички принт за да оживеете обичен ѕид.
living room raspery blush

7. Тонови како скапоцени камења

Нијанси на скапоцени камења како смарагдно зелена, бензинско сина, рубин, нудат софистицираност. Предлогот е да ги измешате со пастелни тонови кои можеби веќе ги имате во станот во форма на детали за декорација на просторот и/или како боја на ѕид во соба. Дизајнерите на ентериер очекуваат боите на скапоцените камења да бидат популарни во 2023 година, кои во комбинација со поостри бои, како портокаловата, создаваат неконвенционален изглед на просторот. Обидете се да го комбинирате модриот патлиџан, популарна боја оваа година, со крем и зелени нијанси за да му дадете неконвенционален изглед на просторот со традиционално чувство. Покрај тоа, бојата на модар патлиџан е виолетова нијанса со црвеникава нијанса, што е одлична замена за црвено.
jewel tones - interior design

8. Пастели

Професионалните дизајнери на ентериер предвидуваат дека пастелните бои, како што се правливите сини, глина и зелените, ќе станат многу распространети во дизајнот на ентериер. Сите се ентузијасти за враќањето на пастелите за трендовите во боја во 2023 година. Овие бои се поврзани со будењето на пролетта, нежноста, оптимизмот и нов почеток. Пренесуваат чувство на мекост, смиреност и привлечност. Тоновите во прав, бојата на лаванда, нежно розова и жолта, пастелно зелена и сина, ќе им се допаднат на ѕидовите и мебелот и сите украсни елементи во внатрешноста. Палетата на овие бои е голема и дизајнерите на ентериер ве советуваат да внесете повеќе пастелни нијанси во вашиот дом, да креирате нивни комбинации и да ги прилагодите на вашиот стил. Понекогаш е интересно да се воведат поживи или некои потемни бои кои ќе додадат контраст и ќе ја разбијат меката естетика на пастелните нијанси. Се зависи од тоа што сакате да постигнете во вашиот простор.
Pastel colors - interior design

9. Мирот што го создаваат боите и нивната температура во просторот

Оваа година ќе останат популарни доминантните нијанси кои ја внесуваат природата во домот, бидејќи се прилагодливи, а како тренд се издвојува мешањето на топли и ладни тонови, што многу лесно се прави во ентериерот. Вклучува употреба на тиркизна или зелена боја, кои совршено се комбинираат со беж нијанси. Во некои простори, комбинацијата на брилијантни сини или виолетови тонови со кафени, крем и бронзени тонови создава еден вид хармонија. Употребата на длабоко темно зелена за смирување на топли кафени нијанси или темно портокалови тонови со сиво-сина, зелена или слива боја дава впечаток на просперитет, луксуз, гламур и топлина.

Совет што дизајнерите на ентериер посебно го нагласуваат е дека доколку размислувате за мешање топли и ладни тонови во просторот, потребно е да имате централна тема. Никогаш не ги мешајте различните температури на бојата во просторијата, таа треба да доминира. Тие ја истакнаа нијансата на белата боја – Cozy White, која буди чувство на удобност и сигурност и го трансформира просторот за живеење во препознатлива и опуштена средина.

Дополнително, повеќето дизајнери го претпочитаат тонот на боите на Јужниот пат, кој со своите земјени тонови ја поттикнува желбата да застанете за момент за да се опуштите и да уживате во убавината на животот како во природата. Преобразувањето на живеење во дом кој е привлечен, пријатен и пријатен останува јасна желба и е под големо влијание на избраните бои. Трендовите во 2023 година ќе му дадат приоритет на удобноста пред било што друго.

Прочитај останато
Не можете да го најдете тоа што го барате?

Наши Клиенти